Obezite tedavisine nereden başlamanız ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, işte yol haritanız!
Öncelikle aile hekiminize başvurup yönlendirme alabilir ya da iç hastalıkları veya endokrinoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz hekim sizi sağlıklı kilo verebilmeniz ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirebilmeniz için bir diyetisyene yönlendirecektir.

Obeziteli (aşırı kilolu) bireylerde zaman içerisinde depresyon gelişme riski yüksektir. Aynı zamanda depresyonda olan bireylerde de obezite gelişebilir. Bu durumda psikologlar, obezitenin altında yatan ve tedavinizi olumsuz etkileyen nedenleri bulup; bu sorunları çözme konusunda size destek olabilirler.

Obezite tedavisinde, fiziksel aktivite artırılmalı (özellikle yürüme) ve daha aktif bir yaşam şekli benimsenmelidir. Çünkü fiziksel aktivite; kas kuvvetinin artmasına ve korunmasına, kalp ritminin düzenlenmesine, vücuttaki su, tuz mineral kullanımının dengelenmesine, enerji gereksinmesi için vücuttaki yağ yakımını destekleyerek metabolizmanın hızlanmasına ve kilo veriminin desteklenmesine, kan şekeri seviyelerinin kontrol altına alınmasına ve insan sağlığı ile ilgili daha birçok önemli konuda fayda sağlar. Egzersiz danışmanları size özel, eğlenceli ve günlük yaşam alışkanlıklarınıza uygun olarak hazırladıkları egzersiz programları ile obezite tedavinizde destek olabilir.